Fírou metra snadno a rychle

Automatické metro M5 v Milánu

Jak se stát fírou metra snadno a rychle je otázka, která určitě zajímá spoustu malejch kluků i strarejch chlapů a musím se přiznat, že na pár dnů za panel bych zasedl taky rád. No a tak když se mi naskytla možnost brigády pro Dopravní podnik… Ale ne, dost už bylo mystifikací. :D

Když jsem se dozvěděl, že v Milánu jezdí automatické metro, neváhal jsem, a do míst, na které jsme se šli při prosincové víkendové cestě podívat, jsme ho zařadili. Automatickým vlakem jsem kdysi jel v New Yorku, říkají tomu AirTrain a jezdí z letiště JFK na Jamajku (terminál MHD Jamajka samozřejmě :). Na tomhle vláčku bylo asi nejobdivuhodnější, jak řezal výhybky ve stovce, ale o tom možná jindy. :) Každopádně teď jsme byli v Miláně a mířili na nově otevřenou trasu metra M5, které se prohání v jedné z periferních části města.

Samozřejmě první myšlenkou bylo hned zamířit do čela soupravy a zahrát si na fíry. To se nám hned na první pokus bohužel nepovedlo. Trochu s podivem, že o místa v čele není zájem jsme zasedli a čekali na odbavení cestujících a odjezd. Metro se rozjelo, ale… Ale jeli jsme opačným směrem, takže jsme si vlastně zahráli pouze na koncová světla. :)

Žádní strojvedoucí, žádní dozorčí stanic, pouze pár neviditelných lidí kdesi na dispečinku. V celku příjemné svezení. Musím říct, že něco takovéhle si dovedu velmi dobře představit i v Praze, ale přecijen mám trochu obavy, protože jedna z prvních myšlenek byla, že si koupíme lahváče a uděláme nikoli klasický alkovláček, ale naprosto nové a neotřelé alkometro. A nebyli jsme jediní, ve voze se vesele válely vajgly a jiný nepořádek.

Při cestě zpátky jsme se přesvědčili, že o místa v čele opravdu zájem je ale i tak se nám podařilo je vybojovat. A tak všem, kteří mi gratulovali moc děkuji, opravdu jsem se stal na 7 minut fírou automatického metra a všem, co mi vyčítali, že jsem jim to neřekl předem, se musím omluvit, bylo to opravdu rychlé. :)

Interiér celoprůchozích vozů Soupravy odstavené na konečné stanici Vlak vjíždí do jediné ostrovní stanice A teď si fíro vyber a nenech se zmást přejezdem na nesprávnou kolej Přijezd do stanice Automatické dveře zabraňující skokanům